Svoboda a odpovědnost

01.11.2019

"Dítě se chce svobodně rozvíjet a neustále se zdokonalovat. Není žádnou prázdnou nádobou. Vzdělávání je celistvý proces, nutná je jeho podpora již od samého počátku - od početí. Jde o celoživotní proces." Maria Montessori

Každý člověk se rodí na svět jedinečný, se svými vlastními dary, zálibami, talenty a úkoly. V naší Mateřské školce Újezd nad Lesy respektujeme tuto jedinečnou cestu každého žáčka a uvědomujeme si, že úkoly a program nemůžeme vytvářet pro všechny děti v jednou chvíli stejně. 

Být svobodným pro dítě znamená, že si můžeme zvolit svou aktivitu/činnost z toho co zná. Vybírá si, kde bude pracovat, kdy se ji bude věnovat a jak dlouho. Ale také s kým chce pracovat - zda samo nebo se spolužáky.

Svobodná volba umožňuje dětem věnovat se tomu, co je právě teď nejvíc přitahuje, a efektivně tak využívat jejich senzitivní období. Děti se cítí respektovanější, není potřeba je do činností nějak motivovat a ochotně za svoje rozhodnutí přejímají zodpovědnost.

Nadpis textu

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi.