Kvalitní předškolní péče

18.02.2022


Kvalitní předškolní péče hraje v životě dítěte nesmírnou roli

Existuje mnoho důvodů, proč byste se měli zajímat o to, jakou školku vaše dítě začne navštěvovat. Na vzdělání hodně záleží, a nemluvíme teď pouze o škole. I mateřská školka má velký vliv na spokojenost v životě.

Ve většině států je povinné, aby dítě aspoň rok chodilo do školky, než nastoupí do základní školy. Není to žádný hloupý výmysl. Mateřská školka dá dítěti základ pro život.


Co vše si dítě osvojuje ve školce?

Mateřská školka dítě naučí mít režim. Zvykne si na chození mimo domov, takže nástup do školy už pro něj nebude takový šok. Už ve školce se navíc začne učit. Jazyková školka poskytne výuku jazyků, v každé školce předškoláci tvoří, mnoho školek nabízí také sportovní či hudební lekce, keramiku apod. Do školky si děti nechodí pouze hrát, ale také se učit. Praktickým věcem i emocionální vyspělosti.

Doma je dítko zvyklé komunikovat se dvěma nebo třemi lidmi. Ve školce potká spoustu nových kamarádů a také paní učitelky. Učí se komunikaci, osvojuje si základní pravidla a zásady chování ve společnosti. Jde tedy i o psychický rozvoj.

Rozdíl mezi špatně a dobře vybranou školkou je enormní. Zatímco z té první bude dítě znechucené, znuděné, bojácné nebo si do života odnese jiné negativní pocity, z té druhé vyjde připravené na školu a na život. Vše záleží jen na vaší volbě.


Podle čeho poznat dobrou školku?

Základem by měl být osobní přístup. Každé dítko je trochu jiné a zaslouží si být respektováno takové, jaké je. Vždy tedy upřednostněte školku, kde výuka probíhá v menších skupinkách a učitelky či učitelé mají čas každé dítě poznat individuálně a přistupovat k němu tak, jak potřebuje. Každý člověk se rodí jako jedinečná bytost s vlastními talenty a ty je třeba rozvíjet.

Všímejte si také prostor, kde výuka probíhá. Je školka zrekonstruovaná, nachází se v moderních prostorách a má rozlehlou zahradu? Tohle všechno jsou dobré ukazatele. Dítě se v prostředí musí cítit dobře.

Zajímejte se o to, co všechno se ve školce děje. Menší děti si rády pouze hrají, ty starší už ale vyžadují důmyslnější aktivity. Nabízí školka nějaké kroužky? Je množné se tam učit hře na hudební nástroj? Vyučuje angličtinu? Další možnou volbou je přímo jazyková školka, kde probíhá výuka v angličtině. Věřte, že čím dříve dítě s jazykem začíná, tím je to pro něj lepší. A dnes už bez znalosti cizích jazyků, především angličtiny, fungovat prostě nelze.

Zvažte také Montessori způsob výuky. V ČR ho nabízí čím dál více školek, protože čím dál více školek chápe, že jde o správný směr. Montessori školka dbá na partnerský přístup, spolupráci, věkovou různorodost i svobodnou volbu toho, co chce dítko dělat. V Montessori přístupu jsou chyby chápány jako přirozená věc, dítě se tedy naučí, že chyby jsou součástí procesu a zdrojem nových poznatků.


Zapište dítě do školky s dostatečným předstihem

Kvalitní školky mají často plnou kapacitu, proto je vhodné začít s výběrem školky již aspoň rok před plánovaným nástupem. Například Mateřská školka Andělská přijímá žáky i v průběhu roku, jestliže to kapacita umožňuje, doporučuje však zápis rok předem. Školka povoluje celodenní i zkrácenou docházku a splňuje vše výše popsané. Klade důraz na pobyt v přírodě, ekologii a zdravé stravování. Využívá Montessori prvky, nabízí celou řadu kroužků - jógu, výtvarný kroužek, tancování, hudební kroužek, dramatiku, keramickou dílnu, vaření, vědecký kroužek, angličtinu či lesní pedagogiku. Školka se nachází v moderně vybavených prostorách s vlastní permakulturní zahrádkou, keramickou dílnou, Montessori učebnou, jurtou a mnohými dalšími lákadly. Nadaným dětem je k dispozici individuální vzdělávací plán, školka je totiž zapojená do programu Školka spolupracující s Mensou. Dává možnosti, které potřebujete. Které vaše dítě potřebuje pro budoucí spokojený život.